TRAŽENJE PARTNERA
1. Kontaktirajte postojeće partnere s kojima već surađujete (pouzdanost je vrlo važan faktor) i doznajte da li su zainteresirani za sudjelovanje u FP7 projektu te iskažite svoj interes!
Na web stranici CORDIS FP7 http://cordis.europa.eu/partners-service/ objavite svoj "Profile" u Partners Service bazi. 
  • Pokažite svoj interes u nekoliko interesnih područja koja se dobro uklapaju u vaša istraživanja
  • Pronađite partnere koji već nude svoj interes u vama zanimljivim temama – http://cordis.europa.eu/partners-service/search_en.html
    Kontaktirajte ih i pokušajte se uključiti u njihov konzorcij
  • Iskažite svoj interes kao mogući partner
  • Iskažite svoj interes unutar svoje ustanove!

Preporuča se prilikom prisustvovanja konferencijama, skupovima i slično, aktivno komunicirati s osobama koje po ekspertizi mogu biti komplementarne u pripremi i realizaciji prijedloga projekta.

 

2. Slijedeći korak je "formiranje konzorcija" odnosno identificiranje mogućih partnera i koordinatora budućeg konzorcija. Prijedlog projekta šalje konzorcij koji čine minimalno tri partnera iz tri različite zemlje članice ili pridružene članice.

(Pojedinim radnim programom ili specifičnim programom mogu biti propisani dodatni, različiti uvjeti). Preporučujemo uključivanje u FP7 prvo kao partneri, u formirani konzorcij. Uspješnu provedbu projekta u ulozi koordinatora konzorcija je teško postići zbog složenosti rada i održavanja istraživanja unutar projekta.

 


Uloga konzorcija i koordinatora

 

Konzorcij

Projektni prijedlozi podnose se  Europskoj komisiji od strane multinacionalnih konzorcija (osim kada natječajna dokumentacija propisuje da predlagač može i/ili mora biti jedna institucija). Multinacionalni konzorcij se formira kako bi osigurao izvrsnost i najbolju moguću stručnost (ekspertizu) u svakom dijelu projekta, imajući u vidu komparativne prednosti pojedinih istraživača.

Okvirni je program usmjeren na optimalno korištenje ljudskih i ostalih resursa (na EU razini: zajedničko korištenje opreme, laboratorija...).
  • Prijedlog projekta podnosi „Coordinator“ u suradnji s partnerima (Contractors).
  • Koordinator je najčešće – nosilac projektne ideje. Koordinator bira partnere.
  • Koordinator i partneri čine konzorcij. Konzorcij sklapa konzorcijski ugovor kojim se reguliraju međusobni odnosi.
  • Promjene u sastavu konzorcija su dozvoljene.

Konzorcijski ugovor

Ukoliko nije drugačije naznačeno u tekstu poziva za prijavu projekta, svi pravni subjekti koji žele sudjelovati moraju sklopiti konzorcijski ugovor (konzorcijski ugovor je obavezan, ukoliko nije drugačije naznačeno u pozivu za prijavu projekta), kako bi se reguliralo sljedeće:
  • organizacija unutar konzorcija;
  • distribucija financijskih sredstava Europske zajednice;
  • dodatna pravila koja se odnose na diseminaciju i korištenje znanstvenih otkrića, uključujući detalje o pravima intelektualnog vlasništva;
  • rješavanje spornih pitanja unutar konzorcija.

Modeli konzorcijskog ugovora: DESCA, EICTA

 

Koordinator

Dužnosti:

  • definira raspodjela dobivenih sredstava među partnerima i aktivnostima u skladu s ovlastima iz Grant Agreementa;
  • pokriva detalje oko rasporeda poslova;
  • praćenje raspodjele sredstava u svakom trenutku;
  • informiranje Europske komisije o trenutku transfera novca partnerima (ako je predviđeno ugovorom);
  • pregledavanje izvještaja partnera prije proslijeđivanja Europskoj komisiji;
  • definira intelektualno vlasništvo (IP) koje će nastati kao rezultat projekta;
  • definira kako će se komercijalizirati intelektualno vlasništvo;
  • nadziranje ispunjavaju li partneri obveze iz ugovora.

 

3. Obavezno provjerite da li već postoji FP projekt koji se bavi tematikom koju ste izabrali („validation of idea“). EU ne financira dva ista projekta (uvijek se traži nova i inovativna ideja). Pregled postojećih FP6 projekta možete naći na http://cordis.europa.eu/fp6/projects.htm.

 

4. Ukoliko naiđete na postojeći FP projekt slične tematike (i mislite da bi se postojeća istraživanja mogla nastaviti kroz FP7, što je česti slučaj), kontaktirajte koordinatora tog projekta i partnere i ukoliko se pripremaju za FP7, oni su vam mogući partneri za novi prijedlog (ako ocijene da vi sa svojim područjem rada možete doprinijeti uspjehu novog projekta). Pošaljite im svoj "Expression of Interest" (primjer za "Expression of Interest", primjer 2).

 

5. Preporuča se odlazak na tzv. "Info days" u Bruxelles.
Za svaki call je uobičajeno da se organizira jednodnevni informacijski dan na kojem se svi potencijalni predlagači upoznaju sa uvjetima sudjelovanja u FP7, sa sadržajem call-ova, očekivanim ciljevima itd. Info dani su idealno mjesto gdje se mogu sresti potencijalni partneri za novi konzorcij, a isto tako i upoznati s "Project Officer-ima".

Informacije o održavanju Info dana sastavni su dio Aneksa 1 Uputstva za predlagače koji se objavljuju uz call-ove. (Information package – Annex 1 to the Guide for Applicants)

 

6. Prijavite se u FP7 bazu evaluatora!
https://cordis.europa.eu/emmfp7/

 

(preneseno uz dopuštenje sa stranice Instituta Ruđer Bošković - http://www.irb.hr/hr/fp7/partners/)

 

IDEAL-IST partner search - http://www.ideal-ist.net/partner-search


 


Design by: M. Mačinković

(C)opyright by Sveučilište u Zagrebu,