IDEJE

Cilj

Cilj specifičnog programa Ideje jest povećanje dinamičnosti, kreativnosti i izvrsnosti europskog istraživanja u graničnim područjima znanosti.

„Frontier Research“ - istraživanja koja su na samoj granici novih spoznaja, odnosno interdisciplinarna istraživanja koja prelaze granice dosadašnjih znanja.
Tradicionalna terminologija („temeljna”/“primijenjena” istraživanja; znanost/tehnologija) i tradicionalne discipline nisu više prikladne: glavno obilježje istraživanja na granicama znanosti je odsutnost granica između znanstvenih disciplina.
 
Istraživanje na granicama znanosti, koje se nalazi u središtu programa Ideje, novi je pristup temeljnim znanstvenim istraživanjima. Temeljna istraživanja ključni su pokretač blagostanja i društvenog napretka, budući da otvaraju nove mogućnosti za znanstveno i tehnološko napredovanje. Svrha ovoga programa jest nadopuna a ne zamjena nacionalnom financiranju temeljnih istraživanja. Komunikacija i diseminacija rezultata istraživanje izuzetno su važan su dio ovoga programa.
 
S programom Ideje okvirni program prvi put financira istraživanja na granicama znanosti i tehnologije, neovisno o tematskim prioritetima. Istraživanja je moguće provoditi na bilo kojem području znanosti ili tehnologije, uključujući društveno-ekonomske i humanističke znanosti. Poseban naglasak stavljen je na nova i brzo rastuća područja na granicama znanja te na interdisciplinarna istraživanja. Za razliku od programa Suradnja ovaj program ne predviđa obvezu prekograničnih partnerstava.
Na ovim projektima rade pojedinačni timovi, natječući se na europskoj razini. Projekti će biti financirani na temelju projektnih prijedloga predstavljenih od istraživača na temu prema njihovom slobodnom izboru, a biti će ocjenjivani na temelju znanstvene izvrsnosti.
Na taj način, program Ideje nudi transeuropski mehanizam podrške kreativnom znanstvenom istraživanju, osmišljenom tako da stvori nova znanja, koja će otvoriti nove putove za tehnološki napredak, te donijeti nova rješenja za društvene probleme i probleme zaštite okoliša.
 

Europsko istraživačko vijeće

Program provodi Europsko istraživačko vijeće (European Research Council). Europsko istraživačko vijeće osnovano je kako bi stimuliralo kreativnost i izvrsnost financiranjem "graničnih" istraživanja individualnih timova u svim poljima znanosti kroz otvoreno i direktno natjecanje najtalentiranijih znanstvenika na europskoj razini.
 Europsko istraživačko vijeće nadgleda otvoreno natjecanje koje će odabrati projekte koji će biti financirani temeljem znanstvene izvrsnosti. Projekti neće imati obavezu trans-nacionalne suradnje, a ocjenjivanje će se odvijati kao "peer review".
 
Program je osmišljen za najtalentiranije istraživače bilo koje nacionalnosti:
A) da postanu neovisni istraživački leaderi i da osnuju svoj prvi istraživački tim, te
B) za iskusne neovisne istraživače uz vlastiti tim.
Istraživanja se provode u bilo kojoj europskoj državi: članici EU ili pridruženoj zemlji (tu se ubraja i Hrvatska).
 
Dvije vrste projekata/grant-ova:
a) ERC Starting Independent Research Grant - za istraživače koji započinju sa stvaranjem ili vode svoj prvi istraživački tim, ili razvijaju svoj nezavisni istraživački program;
b) ERC Advanced Investigator Grant - za istraživače koji su se već etablirali kao neovisni istraživački "leaderi" u svom području rada.

 

GRANTS
STARTING GRANTS
 
ADVANCED GRANTS
SOLE SELECTION
CRITERION:
excellence
of person & proposal
excellence
of proposal & track record
NO NATIONALITY CRITERION: THE 3 Rs:
RECRUIT, REPATRIATE, RETAIN TOP TALENT
ELIGIBILITY
         2-9 years since PhD
         Newly established in     research or educational position
         At all career stages
         No age limit
Possible funding
100.000 - 400.000 / year
3.000.000 / 5 years

 

 

Proračun

Proračun iznosi 7,5 milijardi eura, što čini 15% proračuna sedmog okvirnog programa.

Proračun je raspoređen na slijedeći način:
  • Physical Sciences & Engineering: 45%
  • Life Sciences: 40%
  • Social Sciences & Humanities: 15%.
 

Prijava za financijska sredstva Europskog istraživačkog vijeća (ERC Grants)

Postupak prijave -  (zbog mogućnosti prevelikog broja prijava):

1) nacrt prijedloga (outline proposal): najviše 8 stranica - oni koji zadovolje početne kriterije, idu na drugi korak:

2) opširniji prijedlog (full proposal): najviše 16 stranica.

   

Prijava je moguća samo elektronskim putem (preko EPSS - Electronic Proposal Submission System).

Vidi: http://erc.europa.eu/index.cfm?fuseaction=page.display&topicID=67.

 

Više informacija na: http://cordis.europa.eu/fp7/ideas/home_en.html

                                  http://erc.europa.eu/index.cfm.

 


 


Design by: M. Mačinković

(C)opyright by Sveučilište u Zagrebu,